Pazartesi, Ekim 06, 2014

Avrupa Birliği’nde 11- 17 Ekim haftası, çocuklara ve gençlere bilgisayar programı yazmayı öğretme haftası (Code Week EU) ilan edildi.

merhaba:
Dünya Gazetesinde Edip Emil ÖYMEN tarafından kaleme alınan "Çocuklar kod öğreniyor" başlıklı yazının ilk paragrafında "...Avrupa Birliği’nde 11- 17 Ekim haftası, çocuklara ve gençlere bilgisayar programı yazmayı öğretme haftası (Code Week EU) ilan edildi. Bu hafta, AB üyesi olmasa da Türkiye’ye de gayrıresmi olarak yansıyacak. Haftadan amaç, yazılımı, mümkün olduğu kadar genç yaşta, gelecek kuşağa tanıtmak. İlgisini çekmek. Denemeye teşvik etmek... " deniyor ve yazının devamında bu konuda yapılacak olanlar konusunda bilgi veriliyor. 

Aslında, bu konuda yazılanları görünce yıllardır boşuna uğraşmadığımı görüp biraz umutlanıyorum ama hala aynı yanlışların devam ettiğini görünce bu iyimser halim ne yazık ki devam edemiyor. 2009'dan itibaren bu konularda güncemde paylaştığım yazıları bütün halinde görebilmeniz için bir adres toparlama dökümanını paylaşacağım;


Neden Bilgisayar Öğretmeni Olur?

Neden Bilgisayar Öğretmeni Olmalıdır..

Teknolojik Formasyon? Ne olabilir ki?

Orta Gelir Tuzağı Kader mi?

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümlerinin Başlangıcı?

President Obama asks America to learn computer science (ben soyleyince olmuyor :-))


BÖTE Öğretmeni ? konusundaki kritik 4 soru
1) Bilgisayar ve öğretim tek. öğretmenliği bölümünün avrupada karşılığı var mı? Eğer varsa bu bölümden mezun olanlar avrupada ne iş yaparlar?

2) Bu bölüm her geçen yıl yeni üniversitelere açılmakta ve öğrenci almakta. Fakat okullarda girebileceğimiz ders saatleri de paralalinde azalmakta. Bu bölümler neden açılıyor?

3) Bu bölümün çalışma alanları nedir? ve bu bölümün geleceği ne olacak?

4) Bizler gelecekte öğretmen olarak kalacak mıyız yoksa başka alanlarda mı değerlendirileceğiz?
Sayısal Yarılma, İkinci Kırılma


Hepimizin Code Week EU'su hayırlı olsun. Bu vesileyle tekrar hatırlatmakta fayda var, gençlerimizin ve çoçuklarımızın hayata hazır olabilmeleri için 21. yüzyıl becerileri arasında yer alan Teknoloji Formasyona sahip olmaları vazgeçilemez bir beceri gurubudur. Bu beceriler ancak okulöncesinden başlayarak okullarımızda bu konuda yetişmiş öğretmenler tarafından kazandırılabilir. Ne kazandırılacak sorusunun cevabı ise; Algoritmik, Bilgisayarca düşünme (computational thinking) becerileridir. Bu becerilerle donatılmış gençler tüketici bilgisayar kullanıcıları olmaktan çıkıp üretici bireyler haline geleceklerdir.

Saygılarımla
M. Yaşar ÖzdenHiç yorum yok: